Karlovarská oblast České jezdecké federace a akreditační středisko Jezdecké akademie – SOŠ Mariánské Lázně zahajuje kurz dle aktuálních požadavků.
Kandidáti v průběhu roku absolvují nejen teoretickou výuku, ale i praktickou část. Hned v úvodu absolvují vstupní test, který se skládá ze základních znalostí všeobecných pravidel a pravidel dané disciplíny.
Podmínky pro získání kvalifikace Rozhodčí v jezdectví
Podmínky pro získání kvalifikace Rozhodčí v jezdectví se specializací pro jednotlivé disciplíny jsou aktualizovány dle Dokumentu vzdělávání ČJF. Školení mohou provádět lektoři ČJF a JAK, kteří budou jmenovitě schváleni VV ČJF. Přezkoušení provádí pouze jmenovaná komise.
- Kandidát rozhodčího musí dovršit v roce konání zkoušky věk minimálně 21 let.
- Uchazeč musí být držitelem jezdecké licence ČJF, která musí v roce konání zkoušek být platná minimálně 3 roky. Jednotlivé disciplíny mohou prostřednictvím. JAK, a ta žádostí na ČJ specifikovat své požadavky na vlastní výkonnost kandidáta. Kandidát drezurního rozhodčího musí být držitelem minimálně bronzového odznaku.
- Každý kandidát se musí přihlásit prostřednictvím oblasti a mít svého garanta, který mu po celou dobu před jmenováním pomáhá s přípravou a garantuje ČJF odborné znalosti a přípravu kandidáta. Garantem musí být minimálně národní rozhodčí a je spoluodpovědný za úspěšnost kandidáta u zkoušky.
- Uchazeč může absolvovat vzdělávání, praxi a zkoušky pro více disciplín. Jejich úspěšným složením získá kvalifikaci pro danou disciplínu/y.
- Vzdělávání, praxe a zkoušky zpravidla probíhají v následujících etapách:
Na JAK se tyto etapy přizpůsobují časovým možnostem uchazečů a lektorů dle dohody.- leden, únor: vstupní test uchazeče (všeobecná pravidla a pravidla dané specializace)
- únor až listopad: semináře pro rozhodčí ( viz. učební plán) výcvik v praktickém rozhodování – na 3 závodech dle specializace v dané disciplíně Kandidát drezurního rozhodčího musí absolvovat 10 úloh na 3 závodech jako asistent (ne zapisovatel), při poslední úloze provede zkoušku stínovým rozhodováním, výsledek této zkoušky doloží při závěrečné zkoušce.
- listopad, prosinec: písemná a ústní závěrečná zkouška
- Vstupní test bude zpracován při prvním semináři za všeobecných pravidel a pravidel dané disciplíny. Při tomto semináři bude vyhodnocen se ohledem na to, zda má uchazeč dostatečné znalosti pro absolvování praxe.
- Při nesplnění podmínek vstupního testu může kandidát opakovat test na následujícím, druhém semináři. Pokud opětovně nevyhoví podmínkám splnění, nemůže pokračovat dříve nežli v následujícím roce a to opět vstupním testem.
- Předepsaný výcvik v praktickém rozhodování musí být uskutečněn v průběhu jednoho kalendářního roku. Doklad o praxi potvrzený vyučujícím (v rámci disciplíny drezur je vyučující lektor DK ČJF ) předloží kandidát na posledním semináři (před závěrečnou zkouškou).
- Semináře pro rozhodčí mohou organizovat oblasti ČJF a jimi pověření lektoři v prostorách – Jezdecké akademie – SOŠ Mariánské Lázně s.r.o. (seznam lektorů dle metodického pokynu č.2/2012 ) podle učebního plánu. Školení a doškolování rozhodčích v rámci všeobecných pravidel může provádět osoba s kvalifikací národní rozhodčí, specializovaný rozhodčí či mezinárodní rozhodčí. Jednotlivé disciplíny mohou školit a doškolovat pouze aktivně působící rozhodčí z výše uvedených skupin s příslušnou specializací pro danou disciplínu. O uvedených seminářích vedou záznam oblasti ČJF a akreditované středisko ML JAK pokud zde seminář probíhá. Vedou záznam o docházce a probraném učivu( třídní knihu).
- Závěrečná zkouška proběhne před tříčlennou komisí, jmenovanou VVČJF a učenými zástupci JAK. Tento počet může být rozšířen pro závěrečné zkoušky rozhodčích více disciplín.
- Při neúspěchu u závěrečné zkoušky může uchazeč opakovat zkoušku nejdříve po 1 roce, nejpozději však do 2 let. Druhé další opakování je povoleno po opětovném absolvování vzdělávání a praxe uchazeč.
- Minimální počet uchazečů závěrečné zkoušky je 6, maximální 20 v průběhu jednoho dne.
- Úspěšné zakončení závěrečné zkoušky umožňuje uchazeči zapsání do seznamu rozhodčích ČJF a označení kvalifikace na licenci ČJF s upřesněním specializace S- skoky, D- drezura, C-všestrannost, E-vytrvalost, V-voltiž, A-spřežení, R-reining.
- Doškolování rozhodčích zajišťují oblasti ve spolupráci s odbornými komisemi dle přiloženého učebního plánu. Pokud rozhodčí během 4 let neabsolvuje žádné doškolení, nemůže být schválena jeho nominace na závody do doby, než školení absolvuje. Zvláštní zřetel je při doškolování rozhodčích kladen na praktickou část a stínové rozhodování.
Pro specializaci drezura bude DK pořádat specializované tematické semináře.